Aktiva a Pasiva
Tentokrát se podíváme na téma přijmu a výdajů v životě každého z nás . O tom, jak generovat příjmy jsme mluvili v předchozích člancích. Ted se podíváme hlouběji na to, jak s těmito příjmy pracovat, jak je rozdělovat a jak je dělit na aktiva a pasiva.
Co to vlastně jsou aktiva a pasiva v rozpočtu každého z nás?
Aktivum je něco, co nám peníze do peněženek vrací. Mohou to byt investice, forex, kryptoměna, nájem z pronajímaného bytu a mnoho dalších nástrojů
Pasivum je oproti aktivu to, co nás peníze stoji a žadné příjmy nám nepřinese. To muže byt auto, které nám nevydělává peníze, nutné měsíční výdaje jako odvody na sociální a zdravotní pojištěni, jídlo atd.
Cílem každého z nás by tedy mělo byt vytvářet co nejvíce aktiv a co nejvíce snižovat pasiva.
V každém případě je nutné ujasnit si, co ve vašem rozpočtu jsou aktiva a co pasiva. Každý rozpočet má příjmy a výdaje. Dobrým směřovánim přijmu do výdajů , které jsou aktivy můžeme dosáhnout finanční nezávislosti. Pakliže ale budeme peníze utrácet za pasiva, nebudou se nám pak naše příjmy vracet.
V dnešní době, kdy je trendy nakupovat a utrácet peníze je těžké vytvářet aktiva, protože nás společnosti tlačí do vyhazováni peněz z rozpočtu pryč. Je totiž trend ukazovat na sociálních sítích, co nového a úžasného jsme si koupili.To je ale z finančního hlediska nesmysl. Proč ale lide vyhazuji peníze za to, aby se zalíbili jiným necháme na zvážení každého z vás.
Pakliže ale zvolíte strategii rozvažného investováni a tvorby pasiv, je jen otázkou času , kdy si vytvoříte tak silné cash flow, které váš rozpočet zaplatí. V životě je tedy lepší věnovat se vytvářeni aktiv a zlepšovaní dovednosti a finanční inteligence, pokud se chceme vyvázat z každodenního pracovního života, který se nemění a je funguje pořád do kola, od výplaty k výplatě…