Jak generujeme příjmy

Často se potkávám s lidmi, kteří se ptají, jak začít podnikat nebo jak vydělat nějaké peníze bokem při práci, kterou mají. Vždy na to odpovídám jednoduše. To jediné, co potřebuješ jsou dovednosti a znalost toho, jak se generují příjmy. Věnuj čas prohlubování dovedností, které už znáš a umíš a potom se nauč, jak tyto dovednosti multiplikovat.

Cash flow kvadranty nejsou můj výmysl. Jeho existenci uvedl v platnost Robert Kiosaki, který napsal knihu zabývající se vyloženě tímto tématem. Tento diagram se dá použít na každou  variantu lidského počínání a to na základě jednoduché rovnice, kdy proti sobě staví čas a peníze.

 

Podle Kiosakiho záleží na způsobu, jakými generujete příjmy a podle daného způsobu pak můžeme kohokoli zařadit do těchto čtyř základních kvadrantů. Přičemž to, že jste zástupce jednoho kvadrantu neznamená, že nemůžete být zároveň i zástupce kvadrantu jiného. Existuj lidé, kteří své příjmy generují pouze z jednoho z kvadrantů (většina zaměstnanců a živnostníků). Existují ale i lidé, kteří příjmy generují ze všech kvadrantů.

Příklady:

Příklad Z: Zaměstnanec, který negeneruje příjmy z jiného kvadrantu, než ze svého zaměstnání. Může to být například servírka v restauraci, dělník v továrně, ale také manažer ve velké korporátní firmě.  Má práci, ve které směňuje svůj čas za peníze, ze kterých potom dál žije.

Výhody: zaměstnanecké benefity, placená dovolené, placená nemocenská

Nevýhody:  pevná pracovní doba. šéf, který řídí pracovní činnost, kdykoli může o práci přijít

Příklad S: Osvč, který negeneruje příjmy z ostatních kvadrantů. U nás se na této pozici nachází drtivá většina řemeslníků, účetních, finančních poradců, realitních makléřu atd. Jsou to profesionálové, kteří si za svou práci dokáží říct hodně peněz, ale v případě, kdy nepracují, negenerují žádný příjem. Jsou vlastníky své práce, ale směňují svůj čas za peníze.

Výhody: člověk je svým vlastním pánem, svoboda v pracovní době, svoboda v rozhodování

Nevýhody: když nepracuje, nevydělává

Příklad M: Majitel firmy. Je to člověk, který generuje své příjmy primárně z řízení své společnosti, tedy ze systému, který vytvořil. Organizuje práci zaměstnancům a to, co zůstane po zaplacení všech nutných výdajů, výplat zaměstnanců atd. zůstává majiteli firmy v zisku. Ten si pak může vyplácet. Je vlastníkem systému, který vytvořil, a ve kterém pro něj pracují zaměstnanci nebo OSVČ.

Výhody: v případě, že firma dobře funguje, často nemusí vůbec pracovat, a příjem má zajištěný. V takovém případě jde o pasivní příjem. Takový člověk může cestovat po světě a přitom stále vydělávat. Podílí se na hlavním rozhodování firmy,  řízení ale nechává na svých zaměstnancích.

Nevýhody: čas, energie a peníze, které věnuje do vytvoření systému (časem se vrátí)

Investor: Člověk, který vytváří příjem kapitálovými zisky. Tzn. Zisky z investic. Ať už na burze, forexu, v realitách či jinými způsoby, kdy investované peníze zhodnocuje a tím vytváří zisk.

Výhody: nemusí pracovat, ale investovat. Své příjmy může generovat z několika odvětví a často může vše řídit od telefonu a odkudkoli.

Nevýhody: Riziko, že o zisk a tím pádem o příjem přijde nerozvážnou investicí.

 

Pokud jste četli pozorně, v tuto chvíli víte, z jakého kvadrantu generujete příjmy právě vy. 95% populace působí v levé části kvadrantu, tedy ze Z nebo S. Zajímá vás, jak se z levé strany kvadrantu přesunout do pravé? O tom budeme mluvit v příštím článku.